Centrum Medyczne MEDGENBadania na celiakię w Warszawie


Gluten. To słowo dość często pojawia się w dyskursie publicznym, przede wszystkim w kontekście różnego rodzaju diet wykluczających wymieniony składnik z jadłospisu. Obecnie rezygnuje z niego coraz więcej osób. Dlaczego? Wspomniany związek uchodzi za jeden z najważniejszych alergenów pokarmowych. Niejednokrotnie za decyzją o wykreśleniu glutenu z codziennego menu stoją względy medyczne, a dokładniej rzecz ujmując celiakia, czyli glutenozależna enteropatia jelita cienkiego.

Co kryje się pod przywołanym pojęciem? Autoimmunologiczna choroba trzewna. W jej przebiegu dochodzi do uszkodzenia palczastych wypustek pokrywających wewnętrzną powierzchnię jelita cienkiego. Kosmki jelitowe, bo o nich mowa, pełnią w organizmie szereg niezwykle ważnych funkcji. Odpowiadają między innymi za prawidłową absorpcję mikroelementów, makroelementów oraz witamin z jedzenia. Ich niedobór lub brak prowadzi do groźnych zaburzeń, niedożywienia, głębokiej anemii i postępującej demineralizacji kości. Co więcej, celiakia wywiera negatywny wpływ na układ nerwowy, odpornościowy i rozrodczy. Poza tym, maksymalizuje ryzyko wystąpienia nowotworów układu pokarmowego (w szczególności zaś chłoniaka jelita cienkiego). Prawdopodobieństwo zachorowania zwiększa się czterdziestokrotnie.

Nasuwa się pytanie: co robić, by przeciwdziałać opisanym wyżej problemom? Niebagatelne znaczenie ma odpowiednia diagnostyka. Im wcześniej zostanie postawione właściwe rozpoznanie, tym lepiej dla pacjenta. Specjalistyczne badania na celiakię wykonuje między innymi warszawskie Centrum Medyczne MedGen z siedzibą przy ulicy Wiktorii Wiedeńskiej 9a. Przeprowadza testy genetyczne uznawane za jedną z najskuteczniejszych i najbardziej wiarygodnych metod diagnostycznych.

Należy bowiem podkreślić, glutenozależna enteropatia jelita cienkiego ma podłoże genetyczne. Jej wystąpienie i rozwój warunkuje obecność alleli HLA-DQ2 lub HLA-DQ8, przy czym dodatni wynik badania nie stanowi bezpośredniej podstawy do rozpoznania celiakii. Wskazuje jedynie na pewne predyspozycje.

Wystaw Komentarz

Oceń firmę (0 z 0 głosów)


Brak komentarzy! Bądź pierwszy!WWW: https://www.medgen.pl/pl/
Dodano: 2019-12-30
Telefon: 501 377 150
Miejscowość: Warszawa
Adres: Wiktorii Wiedeńskiej 9a
Kod pocztowy: 02-954

Źródła:
https://www.medgen.pl/pl/nutrigenomika-co-jesc-aby-zdrowym-bycPodobne Firmy

TanieMilitaria.pl
- Warszawa
Przedwczesny wytrysk ranking
- Warszawa
Feromarket
- Warszawa