Piekarnia-Cukiernia NATURAJaka jest historia rogali świętomarcińskich z Poznania?


Wielkopolskie wypieki znane pod nazwą rogale marcińskie stanowią nieodłączny element święta, które przypada na 11 listopada. W tym właśnie dniu w Poznaniu obchodzone jest hucznie święto świętego Marcina. Mieszkańcy biorą udział w paradzie, która przechodzi główną ulicą miasta aż do momentu, gdy ich patronowi zostają przekazane klucze do bram Poznania. To znak dla zgromadzonych, aby udać się do lokalnych piekarni i cukierni w celu zakupienia wielkopolskich lukrowanych rogali. 

Kiedy powstały rogale marcińskie?

Historia legendarnego poznańskiego wypieku sięga aż 1891 roku, kiedy ówczesny proboszcz parafii św. Marcina zwrócił się do mieszkańców, by wzorując się na swoim patronie, sami również zrobili coś dobrego dla osób biedniejszych i bardziej potrzebujących. Józef Melzer, który był miejskim cukiernikiem, postanowił wtedy upiec rogale, by w dniu 11 listopada częstować nimi ubogich. Z każdym kolejnym rokiem do pomysłowego cukiernika dołączały się kolejne osoby. Słodkie wypieki mogli oczywiście też kupić zamożniejsi mieszkańcy stolicy Wielkopolski. I tak właśnie narodziła się tradycja, która jest celebrowana każdego roku. 

Obecnie rogale świętomarcińskie wywodzące się z Poznania cieszą się popularnością w całym kraju. Należy jednak podkreślić, że wyłącznie piekarnie, które uzyskały stosowny certyfikat wydawany przez Kapitułę Poznańskiego Tradycyjnego Rogala Świętomarcińskiego, wypiekają rogale zgodnie z tradycyjną recepturą. Okazuje się jednak, że aby zasmakować poznańskiego przysmaku, wcale nie trzeba udawać się z wizytą w rejon Wielkopolski. Na stronie internetowej rogalemarcinskie.pl można zapoznać się z ofertą piekarni, która poza sprzedażą stacjonarną oferuje także możliwość złożenia zamówienia online. To doskonała opcja dla tych, którzy w listopadzie chcą podzielić się z bliskimi smakiem rogala św. Marcina wypiekanym zgodnie z oryginalnym przepisem. Warto podkreślić, że z oferty mogą skorzystać zarówno osoby prywatne, jak i firmy, a dostawy są realizowane także za granicę. 

Na stronie cukierni można zapoznać się ze szczegółowym przepisem na oryginalne rogale świętomarcińskie, a także sprawdzić uzyskany certyfikat. Właściciel piekarni zamieścił również mapkę wraz z lokalizacjami stacjonarnych punktów, w których dostępne są lukrowane rogaliki z przepysznym nadzieniem.

Wystaw Komentarz

Oceń firmę (0 z 0 głosów)


Brak komentarzy! Bądź pierwszy!

Podobne Firmy

FivE-biuro
- Poznań
Kaskada Hotel&Restauracja
- Poznań
POLITECHNIKA POZNAŃSKA
- Poznań