Polska Agencja Ewaluacji Sektora Publicznego Spółka AkcyjnaBadania ewaluacyjne - czy warto je wykonywać?


Istnieje wiele badań ewaluacyjnych, które należy dobierać pod kątem celu, jaki chce osiągnąć dana osoba oraz obiektu, na którym będą się koncentrować. Dzieli się je na demokratyczne i splotowe. Pierwsze z nich polegają na ocenianiu wartościującym i wymagają uczestnictwa respondentów należących do jednego kręgu kulturowego. Specjaliści podejmujący się takich działań przyglądają się czy określone procesy bądź zjawiska są wartościami uznawanymi przez grupę. Natomiast drugie, czyli badania ewaluacyjne, wiążą się z czynnikami mającymi bezpośredni wpływ na wynik programu.

Osoby organizujące badania przeprowadzają interpretację na kilku poziomach, co przekłada się na trafność ocen. Swoją pracę rozpoczynają od planowania, czyli opracowania koncepcji badań, dzięki czemu istnieje możliwość określenia najważniejszych celów. Zastanawiają się też nad tym, co jest ich przedmiotem oraz jakie czynności należy wykonać, by uzyskać potrzebne informacje. Na samym końcu wskazują metody, które są dobierane indywidualnie.

Niektórzy organizują badania ewaluacyjne na własną rękę, choć nie zawsze jest to dobrym pomysłem. Czynność ta wymaga bowiem doświadczenia, jakim mogą pochwalić się między innymi pracownicy przedsiębiorstwa Paesp. Nie tylko przeprowadzają oni badania, ale też analizują wyniki. Podejmują się zarówno dużych, jak i mniejszych projektów, w których zbieranie danych nie zajmuje wiele czasu. Usługi, jakie proponują, dają szansę pozyskania przydatnych informacji, które ułatwiają podejmowanie decyzji.

Praca, jaką wykonują specjaliści, jest ściśle związana z metodologiami badań społecznych. Gromadzą oni niezbędne dane, wskazują poziom zależności między zjawiskami i umożliwiają przyglądanie się całej populacji. Jedną z metod, jaką stosują, jest wypełnianie ankiet. Dają one szansę poznania opinii respondentów przy małych nakładach finansowych. Znajdują zastosowanie między innymi na szkoleniach lub innych spotkaniach, w których uczestniczy wiele osób i przyjmują formę krótkich kwestionariuszy, wypełnianych zazwyczaj anonimowo.

Wystaw Komentarz

Oceń firmę (0 z 0 głosów)


Brak komentarzy! Bądź pierwszy!WWW: https://paesp.pl/
Dodano: 2022-08-23
Telefon: 608 349 379
Miejscowość: Warszawa
Adres: Chłodna 51
Kod pocztowy: 00-867

Źródła:
https://paesp.pl/badania-ewaluacyjne/Podobne Firmy

TanieMilitaria.pl
- Warszawa
Przedwczesny wytrysk ranking
- Warszawa
Feromarket
- Warszawa